Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemCentrora has a deprecated constructor in /home/cbtaniti/etkinpeyzaj.com/plugins/system/centrora/centrora.php on line 32

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/cbtaniti/etkinpeyzaj.com/media/widgetkit/widgets/lightbox/lightbox.php on line 49
< < < < < Yeşil Çatı

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sigpro has a deprecated constructor in /home/cbtaniti/etkinpeyzaj.com/plugins/content/jw_sigpro/jw_sigpro.php on line 19

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/cbtaniti/etkinpeyzaj.com/components/com_k2/models/item.php on line 881

Yeşil Çatı

“Yeşil Çatı isteğe bağlı olarak bitkilendirilmiş bir çatıdır”

Kulağa basit geliyor, bir uzmanın yol göstermesi ile aslında öyle de. Bu sürecin her bir aşamasında size yardımcı olacak bir firmayı bulmak projenin başarıya ulaşması veya başarısızlığı arasındaki farkı yaratır.

Bu broşür, Yeşil Çatılara temel bir tanıtım amacı ile referans olarak kullanılması için tasarlanmıştır. Projeye özgü tavsiyeler için tecrübeli ve bilgi sahibi ekibimize danışabilirsiniz.

Yeşil Çatıların Faydaları
Yağmur Suyu Yönetimi Tasarımı sayesinde, bazı durumlarda %90’a kadar su tutabilir, bu yüzden yağmur suyunu ciddi biçimde tutarak ani su taşkınları riski azaltmakta önemli bir rol oynar.

Su Sızdırmazlık Katmanı için İlave Koruma Su sızdırmazlık membranı üzerindeki yeşil çatı, ömür beklentisini büyük oranda arttırmaktadır. Bu yapı sıcaklık değişimlerinin etkisini azaltmaya yardımcı olur, böylece termal gerilimi azaltır.

Çevre Kirliliğini Önler Bitkilendirme ve bitkiler tozu ve havadaki ve sudaki kirliliği filtreler, böylece nehirlere ulaşan kimyasal ve kirletici miktarını azaltır.

Projelendirme içeriğine yardımcı olur. Yeşil çatılarla ilgili yürürlükte herhangi bir düzenleme olmamasına rağmen, birçok yerel yönetim sürekli drenaj sistemlerini birleştiren önerileri kabul etmektedir.

Şehirleşmenin ısısını hafifletir (Ada Etkisi) şehir merkezlerinin sıcaklığının, şehri çevreleyen kırsal alanlardan daha yüksek olduğu bilinir. Bunun birkaç nedeni vardır, bunların çoğu belirgin bir ısının ve beton, asfalt ve geleneksel membranlı çatılar gibi şehir yüzeylerinin su ya da hava geçirmez doğasının sonucudur. Bu şehirleşme ısısı “ada etkisi” olarak bilinir.

Yeşil çatılar kış aylarında izolasyon sağlar ve yaz aylarında serinlik verir, böylece binanın enerji harcamasını azaltır, karbon salınımını düşürür. Bu şehirleşme ısısı ada etkisini azaltır.


Yeşil Çatı Türleri ve Terminoloji

Ekstensif Yeşil Çatı
Karakteristikler; Ekstensif yeşil çatılar; Yeşil çatılarda en çok kullanılan uygulama çeşittir. Bir Ekstensif çatı tipik olarak 50 mm ila 200 mm derinliğinde sığ bir toprak katmanı ve susuzluğa dayanıklı, dirençli bitkilerden oluşur. Aynı zamanda çimenlik çatı veya dam koruğu çatısı olarak da adlandırılır.

Bakım; Bakım konusuna gelince yoğun bir Yeşil Çatının geleneksel bir bahçe ile aynı seviyede bakım ve ilgiye ihtiyacı vardır.

İntensif Yeşil Çatı
Karakteristikler; İntensif yeşil çatılar tipik olarak 150 mm ila 1500 mm derinliğinde, derin bir toprak katmanından oluşur. Bu toprak katmanı sayesinde bitkilendirme için daha fazla seçenek mevcuttur. Çatı geleneksel bir bahçe alanı görüntüsüne çok benzer ve ağaçlar, çimenlikler, çiçekler ve araç / yürüyüş yolları içerecek şekilde peyzaj yapılabilir. Aynı zamanda Podyum Deck veya Yaşayan Çatı olarak ta anılır.

Bakım; Ekstensif çatılar nispeten kendi kendine yeten ve yayalar tarafından üzerlerinde gezilmek üzere tasarlanmamış ve bu amaçla yapılmamışlardır. Bu yüzden bu tür çatılara erişim sınırlı olmalıdır. Ara sıra yapılacak bakım dışında çok bakım gerektirmez. Yeşillendirme bu husus akılda tutularak yapılmalıdır. Bakım konusuna gelince yoğun bir Yeşil Çatının geleneksel bir bahçe ile aynı seviyede bakım ve ilgiye ihtiyacı vardır.
kutu seffaf